wtorek, 29 lipca 2014

N. Siatkówka męska (2)

Sparta, Bizon, Technik

Siatkówka, jako gra stosunkowo łatwa i przy tym widowiskowa, zyskała w Jaworze szybko licznych sympatyków. Niestety, musieli się tłoczyć w wąskiej sali LO przy ul. Kościuszki, gdzie Sparta Jawor rozgrywała mecze. Tu nauczycielem był Mirosław Olichwer, człowiek –legenda jaworskiej siatkówki. To on był tym drugim bombardierem, który zasilił drużynę w drugiej połowie lat 60. Był jednocześnie trenerem i kapitałem zespołu. W czasach studiów we Wrocławiu grał w AZS-ie i Gwardii Wrocław.
W kl. B nie mieliśmy godnych przeciwników, więc szybko awansowaliśmy do kl. A, gdzie również byliśmy w czołówce tabeli. W roku 1967 (?), będąc zdecydowanym faworytem, przyjmowaliśmy u siebie drużynę Orła Mysłakowice. Zwycięzca tego pojedynku miał awansować do III ligi. Przy stanie 14:9 dla nas w piątym secie przegraliśmy go do 14 i cały mecz 2:3! Przeciwnik miał właściwie jednego wybitnego zawodnika w osobie R. Witke (jeden ze słynnych braci z Karpacza). Ale taki jest sport, a siatkówka zwłaszcza, gdzie zdarzają się okresy gry bezbłędnej, ale i przestoje. Tu często sprawdza się powiedzenie, że jeśli nie wygrywa się 3:1, to przegrywa się 2:3. Tak było i wtedy. Sprawiliśmy ogromny zawód licznym kibicom, a zwłaszcza sobie, bo byliśmy wtedy dobrym, zgranym zespołem. W następnym sezonie karierę zawodniczą zakończyli J. Filip i M. Olichwer. Do starej gwardii dołączyli młodsi wychowankowie: Irek Strójek, Artur Gwiździł, Edek Latosiński, Jasio Michalski (potem w czasie studiów grał w warszawskiej Skrze), Jurek Sowa, Romek Badarycz (bywało, że w sobotę grał mecz siatkówki, a w niedzielę piłki nożnej), Edek Krzemiński, Kazio Krzysiek czy L. Piekarczyk i B. Szafrański z Legnicy.
Na przełomie lat 60/70 trzon zespołu stanowili kolejni wychowankowie: Zdzisiek Rojowski, Leszek Chrzanowski, Waldek Koluszko, Czesiek Lubojański, Kazio Żarnicki, Tadzio Niedziela oraz „napływowy" Władysław Wituń. Ze starych zawodników wciąż grali jeszcze A. Bobrowski, Wł. Juracki i B. Krupa. Wobec braku funduszy w Sparcie zlikwidowano na początku lat 70. sekcję siatkówki.
Wtedy złożyło się tak, że w jaworskim resorcie rolnictwa pracowali razem A. Bobrowski, K. Żarnicki, Zdz. Rojowski i T. Niedziela. By ratować siatkówkę w Jaworze, spowodowali utworzenie drużyny przy PGR Stary Jawor. Nosiła ona dźwięczną nazwę „Bizon" i grała w czołówce kl. B. Prócz już wspomnianych grali w tej drużynie uczniowie LO: Jan Wyzina, Waldemar Lonc, Janusz Białek, Krzysztof Ślusarczyk, Tadeusz Jabłoński, Adam Biernacki. Było to w roku 1975, a zespół prowadził piszący ten artykuł.
W roku 1974 pracę nauczycielską w Technikum Mechanicznym rozpoczął J. Sowa i utworzył, głównie spośród uczniów tej szkoły, zespół o nazwie „Technik", który był finansowany częściowo przez Zespół Szkół, a częściowo przez Urząd Miasta. Dał on początek „Transportowcowi", ale o tym innym razem.
Zebrał i opracował Bogdan H. Krupa
Fotografii użyczyli T. Niedziela i autor



Podpis do zdjęcia: Początek lat 70. Bizon Jawor, od lewej: Wł. Wituń, K. Niedziela, K. Żarnicki, A. Bobrowski, (?), Zdz. Rojowski.

Obóz sportowy Sparty Jawor w Zbąszynku, lata 60 - te. Siedzą od dołu: Jerzy Juracki, Bogdan Krupa, Włodzimierz Juracki, Jan Filip. 

Obóz jak wyżej od lewej: Włodzimierz Juracki, Jan Michalski, Bogdan Krupa, Jan Filip.

Od lewej: Piotr Woźny, Antoni Bobrowski, Jan Michalski

Pierwszy z prawej Edward Latosiński


Spartakiada Pracowników Państwowych we Wrocławiu: od lewej: Jan Michalski, Kazimierz Krzysiek, Bogdan Krupa, Wiesław Wiśniowski. Wszystkich zdjęć użyczył Jan Michalski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane