wtorek, 19 sierpnia 2014

O. Szachy

Szach-mat

Właściwie można przyjąć, że uprawianie szachów jest rozpowszech­nione. Na prywatny użytek, w domach gra wielu z nas, a prawie każdy zna ruchy każdych figur. Ale pewne kano­ny i manewry w tej królewskiej grze znają i stosują tylko najlepsi gracze, a poziom gry szachisty określają tzw. kategorie. Licząc od najniższej są to: BK (bez kategorii) piąta, czwarta, trze­cia, druga, pierwsza, kandydat na mi­strza kraju, mistrz kraju, mistrz mię­dzynarodowy i arcymistrz. Kategorie zdobywa się wyłącznie na oficjalnych turniejach (kilka pierwszych również w grach korespondencyjnych).
W połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia grupa jaworskich szachistów, którzy grali tylko towarzysko postano­wiła zaistnieć zawodniczo. Zorganizo­wania drużyny, jej zgłoszenia i innych formalności podjął się Stanisław Krawiec - entuzjasta szachów i zapalony gracz. Najważniejsze było znaleźć spo­nsora, który pokryłby koszty transpor­tu i diet. Zgodził się na to dyrektor PGR-u w Starym Jaworze i tak oto powstała drużyna szachistów o nazwie „Wieża” Jawor (zrzeszenie LZS oczywiście), która grała w lidze wojewódzkiej. Prze­wodniczącym rady klubu był Waldemar Dzień. Sekcja liczyła ok. 30 członków m.in.: Franciszek Filuś, Michał Olchówka, Zbigniew Zając, Waldemar Dziędzioła, Stanisław Gieremek, Cezary Tokarz, Wacław Lipiński, Henryk Ja­rosz, Mirosław Gręźlikowski, Andrzej Szulczewski, Artur Rezler, Tadeusz Sta­dnik, Jerzy Sobol, Piotr Owczarek, Ja­cek Wieczorek, Karol Antkowiak, Cze­sław Rajczakowski, Barbara Funtowicz, Robert Sobol, Grzegorz Kaczor, M. Trawicki, Karolina Kaczor. Spośród wymienionych kategorie posiadali (za St. Krawcem): St. Krawiec II, J. Wieczorek II, K. Antkowiak II, W. Dzień III, Fr. Filuś III, J. Sobol III, Zb. Zając III, M. Trawicki II. Z innych jaworskich sza­chistów, którzy wówczas już w druży­nie nie startowali a posiadali kategorie wymienimy: Henryk Antkowiak II, Ma­rian Wieczorek II, Henryk Urbański II, ale najwyższą kategorię miał Jerzy Mingajło z Zębowic (zmarł). Był kandyda­tem na mistrza krajowego, którą to ka­tegorię uzyskał w grach korespondencyjnych. Dodam tu jeszcze inną cieka­wostkę. Otóż starszy syn H. Antkowiaka - Grzegorz, który grę w szachy opanował szybko i z łatwością, grał i wygrywał z rówieśnikami ze szko­ły odwrócony tyłem do szachownicy (dla utrudnienia zawiązano mu dodat­kowo oczy, wiem to od H. Antkowiaka). Pan Grzegorz był prezesem Dol­nośląskiego Okręgu Szachowego i pre­zesem klubu szachowego Grant - Hetman we Wrocławiu. Posiada kategorię mistrza krajowego, w Jaworze grał oka­zjonalnie.
Wróćmy jeszcze na koniec do na­szej drużyny z lat 80-tych. Najczęściej grali w niej: Fr. Filuś, T. Stadnik, St. Gieremek, J. Sobol, M. Trawicki, W. Dzień, St. Krawiec i kobiety: Barbara Funtowicz i Karolina Kaczor. Początko­wo mecze składały się z 8 pojedynków + junior, potem z 6 + junior. Juniora­mi byli K. Antkowiak i R. Sobol. W me­czu musiała grać jedna kobieta.
Sekcja organizowała turnieje klasy­fikacyjne, a niektórzy brali udział w ogólnopolskim turnieju „Złotej Wieży”. Przestała istnieć pod koniec lat 80-tych z powodu braku funduszy w Starym Jaworze.
Szachiści jaworscy grają wciąż, ale towarzysko. Szkoda, że po kątach.
Zebrał i opracował Bogdan H. Krupa




Podpis do zdjęcia: Stanisław Krawiec przy partii szachów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane